January 2012 Weddings
Dear Community,

Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.

If you have questions about this, please email help@theknot.com.

Thank you.

Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.

Food Budget

I was working on a budget yesterday, and I was wondering how much you spend a month on groceries.

I know how much our mortgage is going to be, and what are more average expenses are going to be, but my parents haven't been charging us full price for food so we could save money, so I have no idea what we are going to spend.

I would ask you about utilities costs, but with us all at different parts of the country and with different sized houses, I don't think it would help. But if you want to share that, you can.
photo sig_zps7d54b52d.jpg
Daisypath Anniversary tickers


BabyFruit Ticker 

  

Re: Food Budget

  • We spend about $1200 a month. I am really no help here. We have a family of four plus nanny.
  • For us two I budget 150 for store food. 50 for a nice place to eat and 20 for fast food if we are traveling or something. This does not include alcohol. I usually stay close to that amount for two adults and guniea pigs that eat veggies twice a day. I coupon and don't buy junk. I also use bountiful baskets for me fruit and veggies. Idk if they have this where you live but I believe I save so much with it.
  • We budget $350 a month for food.

    Our gas, electric, and water are about $300 per month. We live in a 2 bedroom townhouse.

    Married the love of my life on 1-21-12. Our princess arrived on 5-28-13.
    Image and video hosting by TinyPic    imageimage"Image">image
  • Wow Jen. That is really impressive and almost hard to believe. I can get about a cart full for $100 but that still only lasts about 12 meals. 4 days and about 50 plates of food.
  • I think my parents are at about 125 a week for four of us, but I'm not sure if it would divide evenly.
    I am impressed by that, Jen. I know I will be couponing and sale watching, but not to an extreme level. I was thinking I would be around 350 for the month, so pretty close to Tara. I just wanted to make sure I'm in the right ball park!

    Thanks!
    photo sig_zps7d54b52d.jpg
    Daisypath Anniversary tickers


    BabyFruit Ticker 

      
  • I was daring today and pre made 20 slow cooker meals. Even for that it was $175. I stuck strictly to the list. I am so excited to try some of them.

    http://whoneedsacape.com/2013/09/freezer-meals-part-2-20-meals-in-2-hours-grocery-list/
  • maybe its our diet?

    I don't usually go over $70.00 at the store.  I go twice a month usually. So that is $150.00. We do not eat much meat, and I know that meat is expensive.  

    We don't eat out often and if we do we try to share.  Hardly order drinks, no apps. ect.

    The basket I get is twice a month as well.  That is usually $18.50.  So that is $37.00.  This is only fresh fruits and veggies.

    J makes fresh homemade bread.  We buy bread, but not all the time.  We make our own spaghetti sauce. I can't tell you the last time we bought any meal frozen. Once in a great while, if we find a good deal, we'll pick up a frozen pizza. We also don't entertain much since we have no friends or family here.  

    So all in all its between $150-$200.00 a month. 

    We have a 3 bd house (2700 sq ft).  We pay 225 ish for gas and electricity.  I think our house is not energy efficient though.


  • I coupon but I don't think its extreme.  I don't have a stockpile or anything.  I just online coupon and add them to my card.  Safeway. Then I will look at my list and see if there are any printable coupons for something that I know that I am going to buy.

    We also don't buy junk food other than ice cream.  
  • That site looks awesome Aleigha! I may have to try some of those. And I think J will even like some of them! 
    photo sig_zps7d54b52d.jpg
    Daisypath Anniversary tickers


    BabyFruit Ticker 

      
  • It was pretty easy and it really only took 2 hours. I used everything I bought too.
  • Well I have spices left over which is good for when I do this again.
  • We spend about 200 a month on groceries. We eat way to much frozen crap lol. Once my mom moved in that is totally going to change and hopefully we will be shopping once a week and eating fresh stuff.

    We pay about 200 a month for utilities, not counting tv and all that.
    Lilypie - (2f9f)Lilypie - (y2el)
    Daisypath - (30fE)

  • Awesome! Thanks everyone! I think I've got the right amount of budget. I think I have to cut down on some of our discretionary expenses, but I've got the other stuff just about right.
    photo sig_zps7d54b52d.jpg
    Daisypath Anniversary tickers


    BabyFruit Ticker 

      
  • Our house is pretty good sized and our utilities are $190 a month. D has all energy efficient bulbs and we keep our heat at 62 in the winter and ac at 78 in the summer.
  • We are more than likely doing a geothermal system, so our heating and cooling costs should be minimal. So it would just be for times it's really cold, and then our electricity for appliances and propane for the water heater and cooking.
    photo sig_zps7d54b52d.jpg
    Daisypath Anniversary tickers


    BabyFruit Ticker 

      
Sign In or Register to comment.
Choose Another Board
Search Boards