Pittsburgh Nesties
Dear Community,
Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.
If you have questions about this, please email help@theknot.com.
Thank you.
Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.
Random- anyone buy a cow?
I guess a few people at my dad's work go in together on purchasing cows (well, the meat after it has been processed). I'm not at all familiar with this and was looking for any info. Is it cost effective? Is it much of a space issue (I do have a small chest freezer in my basement)? Anything I should know? I think right now we're talking about splitting a half with my dad (though in looking - that seems like a lot, too!).
Re: Random- anyone buy a cow?
My parent's and I split a quarter cow every fall. It lasts us for almost the whole year. The ground beef runs out first. I think it is a money saver and it makes me feel a lot better about the quality of the meat (and knowing where it came from). I think it runs between $2.50 and $3.00/pound but you're getting some quality cuts for that. I forget how many pounds it usually is. We've done it for 4 or 5 years now.
ETA: The price I listed includes the butcher part, cutting/wrapping and everything.
-Abbey
One thing to remember is the price per lb is typically hanging weight. That means it include the fat and bones before the meat is actually processed so if you're paying $2.00/lb hanging weight and the cow is 800lbs and you get a half, you will not get 400lbs of meat. You will probably get 240-280lbs of meat. So in our scenario the meat actually costs around $3.25 or so per lb--which I think is a great deal. Especially for the quality of meat we receive.
I will also note that I don't pay for cutting and wrapping because we do that ourselves (my grandfather was a butcher). In my hometown, that typically runs about .50/lb. I would expect it to be more here.
We get it from a place in my hometown (which is 3 hours northeast of here) so probably not very helpful to you. I'm also not sure if they have processing facilities there, since we do that portion ourselves at my parents house.
I do highly recommend it though--I haven't eaten store bought beef in so long I don't even remember what it tastes like. All of our BBQ guests who eat our burgers comment on how great they are though.