Money Matters
Dear Community,
Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.
If you have questions about this, please email help@theknot.com.
Thank you.
Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.
School is out! We are officially off of dining hall food until the last week of August. This is the first year that we are dealing with this while I am only working part time and I don't have our budgets from last summer so I have no idea what we spent last year. I am thinking $200 and H is saying $150 is plenty. We have been buying food for one meal once a month over the last nine months and that is it. I am clueless on what to expect when we head to the grocery store Tuesday night.
What do you spend?

Love: March 2010 Marriage: July 2013 Debt Free: October 2014 TTC: May 2015
Re: Food Budget?
If you meal plan, and don't add liquor or junk food, you can keep your weekly budget to about $!00. More if you add extras or are not interested in a low budget food plan.
I also have tried the Save-a-lot and other cheaper food stores and some of the food doesn't taste right to me so I tend to buy more named brand.
I was thinking $200 for the month! Wow. Tuesday is going to probably give me a heart attack. I guess rather than setting a budget this week we need to just get in there and see what we need/want and then have a budget from there.
Love: March 2010 Marriage: July 2013 Debt Free: October 2014 TTC: May 2015
Breakfast - Quaker Rolled Oats is healthy and cheap
Milk
Fruit
Lunch - what do you usually like to eat (also a good way to use any left overs)
Dinner - have the ingredients on hand for a few favorites
You can buy many of the non food items at your local dollar store (dish detergent, deoderent, toothpaste, paper products etc.
Ditto PPs-make a list and meal plan!
We spend around $350-$400 per month for 2 adults.
I know we can spend a bit less if I took more time meal planning, but for what ever reason that's one budget category I have a hard time. I tried multiple times meal planning and failed each time. Think I will make it my goal this summer, meal plan and stick to it!