Money Matters
Dear Community,

Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.

If you have questions about this, please email help@theknot.com.

Thank you.

Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.

Help with budget

Hi all,

I'm new to the board, and have a question that starts financial...but ends with the grocery store (my least favorite money pit).

Husband is going to be switching jobs soon, so we are about to be on a very tight budget.  Do y'all have any tips for grocery shopping on a budget or super cheap recipes to share?  I need to cut spending wherever possible, and already use SnipSnap and Ibotta.

Thanks!

Re: Help with budget

  • Yes...

    1. Don't buy name brands...buy the store's generic brands. Many people don't know that the generic brands are usually the name brands repackaged.

    2. Avoid pop/soda, snack foods, and prepackaged and premade meals...these are often the priciest things in the store. Also, precut veggies and fruits are also more expensive than whole.

    3. Try to cook recipes that use only grains, veggies, fruits, and dairy. Meat is pricey, even chicken is. If you can cut or eliminate meat, you will save money.

    4. If you can, swap from using paper towels to wash cloths/rags. Yes, they have to be changed out more frequently, but washing them is easy if you just toss them in with the other laundry.

    5. Buy in bulk when possible for non-perishables and TP.

    6. Many stores give you $0.05 back at the register for each of your own bags that you bring. So, if you bring 5 bags to haul your groceries, you save $.25. You would have to ask about it.

    7. Overall, eat less. Drink water.

  • That is all good advice! My best advice is to know the price points of the things you buy frequently. Some things my we use a lot of are expensive at supposedly-cheap grocery stores. Also, meal planning is great! I make a spreadsheet of the meals I need to make for the week and what we need for them so we don't go "off book."

    Reducing meat is something that has saved us a lot of money. I don't eat it anyway, but H has gotten really flexible with meatless meals. Meatless meals that fill him up include pesto, bean burritos, pizza, ravioli, and tofu stir fries (I know that one could be a hard sell but we like it!) He probably only has meat 2-3x a week.

    For produce it helps to think about the seasons. I try to only buy fresh veggies when its in season where I live. The rest of the year I'll go canned or frozen. This doesn't work as well with fruit but it's easy with veggies.
  • Know your grocery store.  Be able to tell the difference by a quick scan of the aisle which hang tags indicate the best deals.  My grocery store has three:  on sale by a small margin, can't find the price anywhere else is the city for less, and discontinued item.  I only buy things with the last two tags, and typically stockpile when I find a good deal.  My store also tells you how much you've saved on each receipt.  I always shoot for 50% 

    As for cheap meals, pasta dishes are good.  Last week, I found packs of turkey brats and other lean sausages on sale for less than $2.  That could be a nice cheap meat addition to a pasta or bean based dish.  Last week, I stocked up on Dole chopped salads, which I have been finding on sale pretty frequently for around $3 or less and there's usually a coupon nearby too.  I take those to work and they last me two days of lunches.  Cheap, healthy and delicious!
    HeartlandHustle | Personal Finance and Betterment Blog  
  • This cookbook (free pdf) is a great resource for eating on $4 a day: 

    Ditto everything everyone else said. Variety is expensive, so if you can decide we're just going to have PBJs every day for lunch, you will save a lot opposed to taking a sandwich one day, soup and salad the next, etc. Rice and pasta are super cheap starch fillers to make small meals fill you up.

    Drop down to store brand paper goods and eliminate all non-water drinks. Egg dishes are great for protein and they're usually really cheap. And finally, eat ALL leftovers.
  • bcarbbcarb member
    10 Comments First Anniversary Name Dropper 5 Love Its
    All good advice. The grocery store is my biggest money pit too. I will say, we do eat everything we buy and dont eat out often. Meal Planning is my number one tip. Every week I scan the ads, and base my meal plan from what is on sale. I also like to make a big dish during the weekend so H and I can eat off that for the week(lunches). We also try not to hit the grocery store often, I go once a week and maybe do a mid week stop for bananas or other fruit(I eat a TON of fruit)
  • I use plantoeat.com for meal planning. Helps me to only get what I need. I print out the grocery list, take inventory of what we already have.

    I look at what's on sale and pick meals around that.
    Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers
  • Other posters have given great advice, but I highly recommend meal planning for two reasons.

    1) When you have a plan for your meals and a specific list for the grocery store it is easier to stick to the list except for when you see a good sale on a staple item.

    2) When you have a meal plan it is easier to come home from work and get dinner ready without looking at your spouse and trying to get a plan together and then getting lazy and deciding to go out or order pizza.

    Don't forget to account for a night or two for leftovers!

    If you have an Aldi near you it is a great place to get a lot of groceries for a lot less money, especially staple items like cereal, cheese and even snack foods like chips ($1.50 a bag is way better than $4 a bag!!!)
    Formerly AprilH81
    photo composite_14153800476219jpg

  • I follow krazycouponlady.com for stocking up on non-perishables like toilet paper, toiletries, cosmetics, etc., and I make a lot of recipes from budgetbytes.com. I always scan what's on sale for the week and base our meals off of that. Sometimes it's hard because we recently found out FI has a gluten intolerance and is very picky! But he also doesn't cook or grocery shop so a lot of times I just make what I think he'll at least be ok with, and if he doesn't like it then he can help himself to something else that's in the house and I'll eat the leftovers.
  • I second meal planning!!!
  • Lots of good advice here. avoid any packaged foods (with some exceptions like rice and pasta)

    buy store brand items

    shop by the unit price, not the actual price (that the price per- pound/ounce/each...that appears in a smaller colored box on the left side of the price sticker on the shelf) often products appear less expensive when you go by the sale price when in actuality you're getting less.

    get more of your protein from eggs, beans, and lentils opposed to meat. 

    someone mentioned food sensitivites (gluten) rather than buying gluten-free products, meal plan around the sensitivity and plan to cook things that are just naturally gluten free (lets be real most GF products taste like cardboard anyways.) 
    Me: 28 H: 30
    Married 07/14/2012
    TTC #1 January 2015
    BFP! 3/27/15 Baby Girl!! EDD:12/7/2015
  • Winn Dixie (if you have one near you) has tons of BOGO items in their store every week.  I stock up on items I regularly use when I see them BOGO.  I also plan some of my meals for the week on what's BOGO.

    This may or may not be a good option for you all but, if you are big soda drinkers, invest in a SodaStream.  It basically carbonates water for you and then you pour syrup in of whatever flavor you want.  You can make soda for pennies; however, the initial outlay is a bit spendy.  They are $79 at Walmart, though the red ones are on clearance for $54 if your local WM has them in.  The initial purchase comes with a carbonation canister, but that needs to be refilled roughly every 6 months, depending on how much you use it.  The refills are about $15.

    The syrups themselves are about $6 for what will make 50 1 liter amounts.

    In fact, MM win, I love my SodaStream so much I bought one online at WM ($54) to bring to work for my office.  I picked it up yesterday and there was a clearance sticker for $40 on it, so I asked for the difference.  But when they actually rang it up...$20.  I was so excited!

    And, actually, half the time I use it just to make sparkling water.  They also have flavor enhancers to add just a dash of lime or lemon to sparking water.

  • Winn Dixie (if you have one near you) has tons of BOGO items in their store every week.  I stock up on items I regularly use when I see them BOGO.  I also plan some of my meals for the week on what's BOGO.

    This may or may not be a good option for you all but, if you are big soda drinkers, invest in a SodaStream.  It basically carbonates water for you and then you pour syrup in of whatever flavor you want.  You can make soda for pennies; however, the initial outlay is a bit spendy.  They are $79 at Walmart, though the red ones are on clearance for $54 if your local WM has them in.  The initial purchase comes with a carbonation canister, but that needs to be refilled roughly every 6 months, depending on how much you use it.  The refills are about $15.

    The syrups themselves are about $6 for what will make 50 1 liter amounts.

    In fact, MM win, I love my SodaStream so much I bought one online at WM ($54) to bring to work for my office.  I picked it up yesterday and there was a clearance sticker for $40 on it, so I asked for the difference.  But when they actually rang it up...$20.  I was so excited!

    And, actually, half the time I use it just to make sparkling water.  They also have flavor enhancers to add just a dash of lime or lemon to sparking water.

    I thought about getting one, but I don't like off brand pop. I like Diet Mt. Dew and I can taste the imposters in a blind taste test. lol  I don't know anyone who has one so I can try it out first...
    Formerly AprilH81
    photo composite_14153800476219jpg

  • AprilZ81 said:

    Winn Dixie (if you have one near you) has tons of BOGO items in their store every week.  I stock up on items I regularly use when I see them BOGO.  I also plan some of my meals for the week on what's BOGO.

    This may or may not be a good option for you all but, if you are big soda drinkers, invest in a SodaStream.  It basically carbonates water for you and then you pour syrup in of whatever flavor you want.  You can make soda for pennies; however, the initial outlay is a bit spendy.  They are $79 at Walmart, though the red ones are on clearance for $54 if your local WM has them in.  The initial purchase comes with a carbonation canister, but that needs to be refilled roughly every 6 months, depending on how much you use it.  The refills are about $15.

    The syrups themselves are about $6 for what will make 50 1 liter amounts.

    In fact, MM win, I love my SodaStream so much I bought one online at WM ($54) to bring to work for my office.  I picked it up yesterday and there was a clearance sticker for $40 on it, so I asked for the difference.  But when they actually rang it up...$20.  I was so excited!

    And, actually, half the time I use it just to make sparkling water.  They also have flavor enhancers to add just a dash of lime or lemon to sparking water.

    I thought about getting one, but I don't like off brand pop. I like Diet Mt. Dew and I can taste the imposters in a blind taste test. lol  I don't know anyone who has one so I can try it out first...

    It is off brand, no denying that.  But they have some name brand flavors (Kool Aid, Country Time Lemonade) and their own flavors.  I was originally hoping my H would stop making me buy him Coke, but he doesn't like their version of it, so I still do (sigh).  I drink their Coke Zero version and it doesn't taste exactly the same, but its pretty close.  Another thought we had, though we haven't done it yet, is to buy one of those "fountain" boxes of Coke like stores use, put a gallon of syrup at a time in an old water jug and use that.

    If you want to try their version of Diet Mt. Dew before buying the SodaStream, buy their version of the syrup (Diet Fountain Mist) and then mix it just a little with a can of club soda.  They actually have a lot of diet options.  My favorite is Diet Pink Grapefruit.  I know that sounds weird and it does have an unusual flavor, but it is so yummy.    

  • googling for an aldi now!!  Thank you!
  • Thank y'all so much for the help!!! Husband and I are quite appreciative :)
  • Winn Dixie (if you have one near you) has tons of BOGO items in their store every week.  I stock up on items I regularly use when I see them BOGO.  I also plan some of my meals for the week on what's BOGO.

    This may or may not be a good option for you all but, if you are big soda drinkers, invest in a SodaStream.  It basically carbonates water for you and then you pour syrup in of whatever flavor you want.  You can make soda for pennies; however, the initial outlay is a bit spendy.  They are $79 at Walmart, though the red ones are on clearance for $54 if your local WM has them in.  The initial purchase comes with a carbonation canister, but that needs to be refilled roughly every 6 months, depending on how much you use it.  The refills are about $15.

    The syrups themselves are about $6 for what will make 50 1 liter amounts.

    In fact, MM win, I love my SodaStream so much I bought one online at WM ($54) to bring to work for my office.  I picked it up yesterday and there was a clearance sticker for $40 on it, so I asked for the difference.  But when they actually rang it up...$20.  I was so excited!

    And, actually, half the time I use it just to make sparkling water.  They also have flavor enhancers to add just a dash of lime or lemon to sparking water.

    If you have a really hard time with tap water, sodastream or something like it could definitely save you money. It's also a nice option if you want a treat but are trying to cut back on soda - sparkling water with a little fruit juice or lemon is a nice change and much better for you, and when you make it yourself you're sure of your ingredients. H got me one as a gift a few years ago and I've been very happy with it. However, we didn't realize when he bought it that sodastream is a settlement company, meaning that it is located in and benefits illegal Israeli settlements in the West Bank. I know that's not important to everyone but I wish I'd known.
  • csuavecsuave member
    Seventh Anniversary 500 Comments 250 Love Its Name Dropper
    Great advice from the other posts.  I'll add to take stock of what you have in the fridge and pantry.  Try to use up the old stuff, possibly planning the meal around that random can of corn.  You will (temporarily) be buying less groceries and avoiding having to throw something out because it expired.
  • I started doing that :)  It's made me be quite creative!
Sign In or Register to comment.
Choose Another Board
Search Boards