December 2007 Weddings
Dear Community,
Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.
If you have questions about this, please email help@theknot.com.
Thank you.
Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.
You have got to tell me how you spend only $250 on groceries a month. I need tips! If I could cut my budget in half that would be awesome!
I think once the baby is born and I'm cooking more (well after the first month or so!) I can shop monthly again and that'll save some but I feel like maybe I just make expensive meals or something!
Re: Heather
I fix very cheap meals and I only cook at home 4-5 nights. I fix hamburger helper, spaghetti, tacos, hamburgers, roast, pork chops, microwave meals, manwich, etc.
I get cheap things for my lunches ($1 frozen dinners, tuna, lunchables (on sale for $1 each), $1 fat free pudding, etc. For my breakfast I get oatmeal packets, granola packets or just peanut butter and bananas.
Our grocery store has a lot of items each week that are 10 for $10, so I stock up on those sometimes.
I think if I fix more elabrote (sp?) meals I would probably spend more, but when you have a husband that really is a meat and potatoe man there is only so much that you can fix, so that saves a lot.
I think next grocery trip I am going to go to Sam's to buy meat because I feel like we waste meat, so I am going to try to package into 1/2 pound packages instead of 1 pound packages to save a little bit of meat.
I usually only fix dinner on Tuesday, Wednesday, Thursday, and Saturday. If I am home on Sunday's I might fix meals.
We usually budget $100 for eating out every 2 weeks, but I think we sometimes end up using about $125. I guess if you add eating out money we probably spend $500. I actually have been really good about going under our grocery budget. One week I actually only spent about $80, but I got great sales.
Meat is probably our biggest expense and since I use meat in most everything, I think it sometimes is cheaper to go to Sam's and get the big package and then break it apart. Because I feel like we waste meat I am going to Sam's next time and get big package put in 1/2 pound packages, instead of 1 pound packages and this might actually last us a month. If it lasts us a month that will cut budget down.
I also make a menu and a list and that really helps cut down. If I make a menu I go through the cabinet before I make the list to see what I have, so that I am not buying something I already have.