Oklahoma Nesties
Dear Community,

Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.

If you have questions about this, please email help@theknot.com.

Thank you.

Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.

If eating healthy is cheaper...

then what the heck am I doing wrong?! I feel like we spend way too much on groceries and when I compare things (lean beef vs fattier beef; wheat bread vs white bread; etc) I know it would be cheaper to get the things that are less healthy. Show me the light people.
Daisypath Anniversary tickers

Lilypie Second Birthday tickers

LilySlim Weight loss tickers

Re: If eating healthy is cheaper...

  • I shop in season fruit, which helps some.  Like grapes right now are $1.98/lb, whereas a couple months ago they were almost $4/lb.  As far as meat goes, I don't think there's a solution other than butchering your own :(. H is on that diet with the nutritionist and we spent $115 for one week of food just for him.  It's all lean meats, veggies, whole grains, low fat dairy.  He has to eat small meals frequently, so it's going to kill the so called budget we have for groceries!  I just can't bring myself to coupon.  It drives me batty and I don't have the patience.
    Lilypie First Birthday tickers
  • We easily spend $500-$600 a month and we used to spend half that when we ate junk (and the amount we spend is only going UP as the boys get bigger). People say it's cheaper, but it hasn't been for us. Sorry, but spending $.99 on a box of mac and cheese with a can of tuna is way cheaper than what I make for dinner.

    However, just think of it as investing in your health! Hopefully, the healthier you are, the less money you'll spend on prescriptions, doctor visits, etc. Especially as we age. 

  • Bri showed me the light at Sunflower market! They do their previous weeks' sales AND the next weeks' sales on Wednesday. So, basically twice the amount of stuff is on sale. I did that when I bought produce there.

    Now we do a CSA with our CF box. It's $40 every two weeks (which isn't enough, but it lasts us about 7-10 days). Also, we're getting a cow soon which will be hormone/antibiotic/blah blah free and grass fed for about $4.50ish/lb. Which is super cheap compared to buying it at the store. Especially the steaks and stuff which can easily be $17-$22/lb. The chicken I buy from this company (also Bri recommended :)), DARP Processing, and they come into OKC every 2 weeks. Their chicken breasts/tenders are $3.50/lb (and if I buy the same stuff from the health food center it's $6.99/lb).

    Cutting back on things like 100 calorie packs, smart ones, etc helps a lot too. I know you don't eat a lot of that stuff, but those babies were expensive when I was doing WW and I ate a ton of it.

  • imageBoyMom21:
    I shop in season fruit, which helps some.  Like grapes right now are $1.98/lb, whereas a couple months ago they were almost $4/lb.  As far as meat goes, I don't think there's a solution other than butchering your own :(. H is on that diet with the nutritionist and we spent $115 for one week of food just for him.  It's all lean meats, veggies, whole grains, low fat dairy.  He has to eat small meals frequently, so it's going to kill the so called budget we have for groceries!  I just can't bring myself to coupon.  It drives me batty and I don't have the patience.
    That's the truth!  I stopped buying grapes because they were so expensive, but I bought some last week since they're so much cheaper now and I had them with breakfast this morning :)  
    I coupon some, but in my experience there aren't coupons for the things we actually need.  And even when I do use coupons I usually save between $5 and $10---I know every little bit helps but I need to save way more than that!  Maybe I'm doing that wrong too haha.
    Daisypath Anniversary tickers

    Lilypie Second Birthday tickers

    LilySlim Weight loss tickers
  • imageBlinkingLight1:

    We easily spend $500-$600 a month and we used to spend half that when we ate junk (and the amount we spend is only going UP as the boys get bigger). People say it's cheaper, but it hasn't been for us. Sorry, but spending $.99 on a box of mac and cheese with a can of tuna is way cheaper than what I make for dinner.

    However, just think of it as investing in your health! Hopefully, the healthier you are, the less money you'll spend on prescriptions, doctor visits, etc. Especially as we age. 

    Yep, we spend $400-$500/month. 
    Daisypath Anniversary tickers

    Lilypie Second Birthday tickers

    LilySlim Weight loss tickers
  • imageBlinkingLight1:

    Bri showed me the light at Sunflower market! They do their previous weeks' sales AND the next weeks' sales on Wednesday. So, basically twice the amount of stuff is on sale. I did that when I bought produce there.  Where is Sunflower market? 

    Now we do a CSA with our CF box. It's $40 every two weeks (which isn't enough, but it lasts us about 7-10 days). Also, we're getting a cow soon which will be hormone/antibiotic/blah blah free and grass fed for about $4.50ish/lb. Which is super cheap compared to buying it at the store. Especially the steaks and stuff which can easily be $17-$22/lb. The chicken I buy from this company (also Bri recommended :)), DARP Processing, and they come into OKC every 2 weeks. Their chicken breasts/tenders are $3.50/lb (and if I buy the same stuff from the health food center it's $6.99/lb).  I have no idea what a CSA is haha, but I like the price of that chicken!  When they come into OKC, where do they go?  Talk to me like I'm 5 Wink

    Cutting back on things like 100 calorie packs, smart ones, etc helps a lot too. I know you don't eat a lot of that stuff, but those babies were expensive when I was doing WW and I ate a ton of it.  Oh yeah, those suckers are expensive.  I quit buying them months ago and started eating more fruits/veggies as snacks but those are expensive too *sigh*  First world problems, I suppose.  

    Daisypath Anniversary tickers

    Lilypie Second Birthday tickers

    LilySlim Weight loss tickers
  • imagedrillerswife:
    imageBlinkingLight1:

    Bri showed me the light at Sunflower market! They do their previous weeks' sales AND the next weeks' sales on Wednesday. So, basically twice the amount of stuff is on sale. I did that when I bought produce there.  Where is Sunflower market? 

    Now we do a CSA with our CF box. It's $40 every two weeks (which isn't enough, but it lasts us about 7-10 days). Also, we're getting a cow soon which will be hormone/antibiotic/blah blah free and grass fed for about $4.50ish/lb. Which is super cheap compared to buying it at the store. Especially the steaks and stuff which can easily be $17-$22/lb. The chicken I buy from this company (also Bri recommended :)), DARP Processing, and they come into OKC every 2 weeks. Their chicken breasts/tenders are $3.50/lb (and if I buy the same stuff from the health food center it's $6.99/lb).  I have no idea what a CSA is haha, but I like the price of that chicken!  When they come into OKC, where do they go?  Talk to me like I'm 5 Wink

    Cutting back on things like 100 calorie packs, smart ones, etc helps a lot too. I know you don't eat a lot of that stuff, but those babies were expensive when I was doing WW and I ate a ton of it.  Oh yeah, those suckers are expensive.  I quit buying them months ago and started eating more fruits/veggies as snacks but those are expensive too *sigh*  First world problems, I suppose.  

     

    Sunflower is off NW 63rd and May. So really far from you :( 

    CSA is community shared agriculture (I think that's what it stands for). Like a co-op or produce share. A big group of us buy a bunch of fruits and vegetables and split it up. It's a cheaper way to get produce. I really don't know how you'd go about finding one, I only know about this one because it's at my Crossfit. You could google it? Maybe someone else knows?

    The chicken people are DARP Processing. I'm not sure what their website is, but you can google it. They send out e-mails when they're coming into town and you place your order ahead of time. I bet you can get on their mailing list via their website. They usually have a big van and in OKC they meet at the Bass Pro Shop downtown. You pay them there and pick up your order.

  • I found their most recent email to me, they're having a pick-up on Thursday!:

     

    Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

    Hello friends :) We are working on a new OKC location! I will keep everyone updated. Be sure to check the location on the next email! We will be coming to Stillwater and Oklahoma City Thursday, August 9th. To place an order please respond to this email with your name, phone number, pick up location, and products desired. Orders must be in by 12:00PM Wednesday, August 8th! Remember we always bring extras! We can accept cash or check. If you have any questions feel free to email or call me 918-504-4599. Thank you! Have a wonderful day!

    SPECIALS THIS WEEK ARE HIGHLIGHTED :)

    Oklahoma City:
    When: Thursday, August 9th from 4:30p-5:30p
    Where: Bass Pro Shop 200 Bass Pro Dr, OKC, OK
    (Bricktown, south end of parking lot, the overflow parking lot, just under bridge)
    Here's what we've got for you:
    FREE RANGE ALL NATURAL:
    *Cornish Hens(1.5lb avrg)--$2.25/lb
    *Chicken Drums 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Leg Quarters 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Wings 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, bone in 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, boneless skinless 2lb pckgs--$2.85/lb
    *Chicken Leg Meat, boneless skinless 2lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Tenders 1.5lb & 2lb pckgs--$3.50/lb
    *Chicken Livers 1.5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Hearts 1.5lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Paws(feet) 2lb pckgs--$1.50/lb

    *Chicken Necks 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Frames 50lb case--$10.00/case


    Stillwater:
    When: Thursday, August 9th from 12:30p-1:30p
    Where: Hastings book store 316 N Main St, Stillwater, OK
    (Right across from Strickland Park)
    Here's what we've got for you:
    FREE RANGE ALL NATURAL:
    *Cornish Hens(1.5lb avrg)--$2.25/lb
    *Chicken Drums 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Leg Quarters 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Wings 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, bone in 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, boneless skinless 2lb pckgs--$2.85/lb
    *Chicken Leg Meat, boneless skinless 2lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Tenders 1.5lb & 2lb pckgs--$3.50/lb
    *Chicken Livers 1.5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Hearts 1.5lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Paws(feet) 2lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Necks 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Frames 50lb case--$10.00/case



    Your deadline for this order is Wednesday August 8th at 12:00PM! Please bring a cooler or an ice chest for your product. Our boxes are $3 each.

     

    Thank you,

    Tamara Porter

    ______________

    DARP Processing

    Sales & Marketing

    Phone: (918)504-4599

    Email: info@greatchickens.com

    Website: www.greatchickens.com

     

  • Thanks for the DARP info!  We eat a lot of chicken so this is great!
    Daisypath Anniversary tickers

    Lilypie Second Birthday tickers

    LilySlim Weight loss tickers
  • Sunflower Market is one of my favorite stores. I'll happily drive the hour from Stillwater to OKC once a week to shop there [and I've started giving my sister money to shop there for me during the week]. Their sales on produce and meats are fantastic compared to the crap I get stuck with at Walmart.

    I really need to look into a CSA up here. Our Farmers Market is small, and I'm not a big fan of it...so I've really started doing all my grocery shopping in OKC when I'm down there. We probably spend about $300 for just me and JJ; it'll double once I move to CO and Joe's thrown in the mix [he eats like crap right now, but I'm working on that with him].

    Curious - what kind of milk do you guys drink, if you drink milk at all? 

    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
  • imageOSUWifey09:

    Sunflower Market is one of my favorite stores. I'll happily drive the hour from Stillwater to OKC once a week to shop there [and I've started giving my sister money to shop there for me during the week]. Their sales on produce and meats are fantastic compared to the crap I get stuck with at Walmart.

    I really need to look into a CSA up here. Our Farmers Market is small, and I'm not a big fan of it...so I've really started doing all my grocery shopping in OKC when I'm down there. We probably spend about $300 for just me and JJ; it'll double once I move to CO and Joe's thrown in the mix [he eats like crap right now, but I'm working on that with him].

    Curious - what kind of milk do you guys drink, if you drink milk at all? 

    We do Braums skim milk.  Nothing fancy here.  I really love the dark chocolate almond milk. Yum. 

    Lilypie First Birthday tickers
  • We drink 2% Braum's milk, but sometimes I'll pick up a gallon at Walmart if I need to save myself an extra trip.
    Daisypath Anniversary tickers

    Lilypie Second Birthday tickers

    LilySlim Weight loss tickers
  • imageOSUWifey09:

    Curious - what kind of milk do you guys drink, if you drink milk at all? 

    We drink 2% milk. I used to get skim or 1%, but then I got scared when I started reading about it. I'd rather have the extra calories and less processing.

    Books read in 2012: 49
    my bookshelf!
    Katie (gingerfeathers)'s book recommendations, favorite quotes, book clubs, book trivia, book lists (read shelf)
    Bloggy
  • I am a Sunflower girl all the way!  I never buy anything at Walmart anymore because honestly, Sunflower is cheaper when you buy according to their ad and the produce and meat are SO much fresher.  I would think about making the drive (on Wednesday) Jamie, honestly...  Both ads are online right now for tomorrow.  I buy 95% of our meat and produce there, the rest of our stuff comes from Homeland or a farmers market.  I don't do DARP anymore but that is just because I am typically working on Thursdays, which is often when they come (unless that has changed).  Once this baby comes and I start cooking again we will probably buy a cow because it is much cheaper than buying grocery store beef (plus, I can only cook grass fed, the other stuff makes me sick now).  Chicken and beef are about the only kind of meat we eat so I just buy a bunch at a time.


    The thing about saving money on the healthy stuff is when that good sale comes up, you buy as much as you can eat before it goes bad.  B's diet consists of a ton of fruit and dairy.  That girl could live on fruit and yogurt and be totally happy.

     

    I will only drink Braum's milk, we go through 3 -4 gallons a week.  1% for J and I and whole for B.  

     

    Once I start to cook on a normal basis again our grocery budget will probably be about $600 a month but that is with all of us eating lunch that was prepared at home.  Obviously, I am a terrible cook while knocked up...  Our grocery budget is $700 to $800 right now but that is because I am currently buying a ton of pre-made/ prepackaged stuff on top of going out to eat all the time.   

     

    Also, at SF if you take reusable bags they take something off your total for each one, maybe .10 each or something.  Every little bit helps.  lol 

  • imageBlinkingLight1:

    I found their most recent email to me, they're having a pick-up on Thursday!:

     

    Hello friends :) We are working on a new OKC location! I will keep everyone updated. Be sure to check the location on the next email! We will be coming to Stillwater and Oklahoma City Thursday, August 9th. To place an order please respond to this email with your name, phone number, pick up location, and products desired. Orders must be in by 12:00PM Wednesday, August 8th! Remember we always bring extras! We can accept cash or check. If you have any questions feel free to email or call me 918-504-4599. Thank you! Have a wonderful day!

    SPECIALS THIS WEEK ARE HIGHLIGHTED :)

    Oklahoma City:
    When: Thursday, August 9th from 4:30p-5:30p
    Where: Bass Pro Shop 200 Bass Pro Dr, OKC, OK
    (Bricktown, south end of parking lot, the overflow parking lot, just under bridge)
    Here's what we've got for you:
    FREE RANGE ALL NATURAL:
    *Cornish Hens(1.5lb avrg)--$2.25/lb
    *Chicken Drums 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Leg Quarters 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Wings 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, bone in 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, boneless skinless 2lb pckgs--$2.85/lb
    *Chicken Leg Meat, boneless skinless 2lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Tenders 1.5lb & 2lb pckgs--$3.50/lb
    *Chicken Livers 1.5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Hearts 1.5lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Paws(feet) 2lb pckgs--$1.50/lb

    *Chicken Necks 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Frames 50lb case--$10.00/case


    Stillwater:
    When: Thursday, August 9th from 12:30p-1:30p
    Where: Hastings book store 316 N Main St, Stillwater, OK
    (Right across from Strickland Park)
    Here's what we've got for you:
    FREE RANGE ALL NATURAL:
    *Cornish Hens(1.5lb avrg)--$2.25/lb
    *Chicken Drums 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Leg Quarters 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Wings 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, bone in 5lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Thighs, boneless skinless 2lb pckgs--$2.85/lb
    *Chicken Leg Meat, boneless skinless 2lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Tenders 1.5lb & 2lb pckgs--$3.50/lb
    *Chicken Livers 1.5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Hearts 1.5lb pckgs--$2.00/lb
    *Chicken Paws(feet) 2lb pckgs--$1.50/lb
    *Chicken Necks 5lb pckgs--$1.00/lb
    *Chicken Frames 50lb case--$10.00/case



    Your deadline for this order is Wednesday August 8th at 12:00PM! Please bring a cooler or an ice chest for your product. Our boxes are $3 each.

     

    Thank you,

    Tamara Porter

    ______________

    DARP Processing

    Sales & Marketing

    Phone: (918)504-4599

    Email: info@greatchickens.com

    Website: www.greatchickens.com

     

    About this chicken; is there a minimum amount you have to order?

    Shop my ThirtyOne Site anytime 24/7 www.mythirtyone.com/116821
  • I'm looking at their ad online---cucumbers and bell peppers for $0.50, russet and red potatoes 2lb/$1.00, grapes 2lb for $3.00, and celery for $0.88?!?  I'm sold.  Especially since I'm sure their produce is better quality than WalMart.
    And I'll take reusable bags with me Wink.  Definitely worth making the drive there after work on Wednesday(s).

    G eats a lot of fruit (we go through bananas like there's no tomorrow) and milk (he goes through about 1.5 gal/week), but his portion of the grocery bill (haha) will go down once he's in daycare full time (this Thursday) since they'll provide breakfast, lunch, and 2 snacks...I guess that "extra" $$ will be going toward daycare though LOL. 

    I emailed the DARP people about getting on their contact list, so hopefully I hear back soon.  

    Thanks for the suggestions ladies, I really appreciate it!!
    Daisypath Anniversary tickers

    Lilypie Second Birthday tickers

    LilySlim Weight loss tickers
  • Just popping in to say I <3 Sunflower/Sprouts too. We got all our groceries there on Sunday. My Homeland only sporadically has pork shoulders (carnitas in the crockpot!) and SF had them on sale for super cheap. If you shop their sales, then you do very well there.

    Also, they make chocolate and PB pretzels. They come mixed in the bulk area. Honestly, I know they aren't the best for me, but I know they aren't the worst, either, and they are so, so good. I might have to run by tomorrow and get some since they only had PB ones on Sunday!

    I also love DARP chicken. I get it through the co-op once in awhile. When we finally get the door put from the house into the garage and get a chest freezer, I'll be hitting up the co-op with a large beef and chicken order. 

    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
  • I love Sunflower (called Sprouts now - hope it doesn't change much). I spend around 250/month on groceries and toiletries and don't buy junk. It's a matter of what you buy and how much time you're willing to spend to prepare it. For example, a bag of dried beans is cheaper than a can and gets you 4x the beans, but you have to soak and cook them. Buying a head of broccoli and cutting it yourself is usually cheaper and yields more than a pre-cut bag. Lentils and beans are cheap. I don't buy red meat or even chicken any more either, so that helps. Tilapia tends to be a cheaper fish and I'll get salmon on sale.  

  • imagefuzzylogic:

    Also, they make chocolate and PB pretzels. They come mixed in the bulk area. Honestly, I know they aren't the best for me, but I know they aren't the worst, either, and they are so, so good. I might have to run by tomorrow and get some since they only had PB ones on Sunday!

    Yet another reason for me to shop there! ;)
    Daisypath Anniversary tickers

    Lilypie Second Birthday tickers

    LilySlim Weight loss tickers
  • Also, chicken breasts and tenders were 1.99 a pound and red bell pepper were 3/$1 @ Sunflower/Sprouts.

     

    We spent $70 and that was a weeks worth of produce, and probably at least 2 weeks worth of meat as well as yogurt to last a week or so. 

  • My husband has recently started juicing and it seriously has put a dent in our grocery budget! We also buy wheat bread, egg beaters, leaner hamburger, etc. It's always more then the "bad" stuff. Ugh!
  • Some healthy stuff is cheaper than the less healthy versions (eggs vs poptarts for breakfast), but yeah, it generally is a little bit more expensive. I have staple vegetables I always buy, but I generally choose fruit based on what's in season since it'll be priced lower than out-of-season produce. I switched from iceberg lettuce to romaine several years ago and more recently to spinach. The darker greens are more nutritious and only cost ~50 cents more per bunch than iceberg lettuce. I also try to buy the chunk cheese and shred it myself vs. the pre-shredded bags. The cost is the same, buy try comparing the ingredient lists sometime!

    I also buy in larger quantities when I can, like a 32 oz container of yogurt rather than 6-8 single-serve containers. Does your grocery store have bulk bins? Prices there can be better than the bags on the shelves, and you can choose how much you want to get. A larger "family pack" of meat is often slightly cheaper per pound than the smaller packages, so I just break it up into smaller portions at home and freeze some of them in ziplocs or reuseable containers. I've also recently discovered than ground beef is significantly cheaper per pound at the butcher counter at Crest vs. their same prepackaged containers.

    I think the biggest decrease in my bill has actually been from cutting down on the amount of processed food I buy. I've always bought lots of produce, meat, and dairy, so instead of replacing it with something else I've just decreased the amount of snacking I do.

    imageimage
  • Those of you who buy beef by the cow, who do you get it through? I'd be willing to drive to OKC to pick it up if I need to. That or what should I start to search for? What things to ask/look for? I wish we had one of those Sprout places here! United is effing expensive, yo!
    The length of a minute depends on which side of the bathroom door you are standing on! Photobucket
    What do you mean that's the wrong side? Tastes great to me!


    Lilypie Second Birthday tickers

  • I love sunflower too! And I wonder if part of it too is how much you eat to feel satisfied. Like it costs more for you to fill up with 100 calorie packs than apples
    Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers
Sign In or Register to comment.
Choose Another Board
Search Boards