Green Living
Dear Community,

Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.

If you have questions about this, please email help@theknot.com.

Thank you.

Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.

just curious- how much is your CSA?

I'm joining a CSA and the one I think I'm going with is $22/week.  Eggs are $9/doz.

I found another that is about $18.50/week but it sounds like it doesn't have the same variety, the pickup location is not nearly as convenient and they don't offer extras like honey, eggs, etc.

The other thing I like about the $22/week one is that I can opt for every-other week membership instead of every week. 

I'm just wondering how this compares elsewhere.

Re: just curious- how much is your CSA?

  • We get a large box of mixed fruits and vegetables every other week delivered to me office and it's about $80 a month. 
    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
  • I just signed up for a CSA from an organic farm. For the regular (large) box it's $575 from early June to late October. I got the medium share for $325. I also paid an extra $80 for a fruit share (blueberries, strawberries, grapes, peaches, plums, pears and red and black raspberries).

    Eggs don't come with our CSA, but around here they range from $4 per dozen to $5.50 per dozen for organic. That's from local farms of course.

    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
  • $30 every other week for 15# of produce
    Image and video hosting by TinyPic Baby Birthday Ticker Ticker
  • I'm still debating whether to do this with FH or not this year (because money is tight and we have our wedding to pay for still), but the CSA we'd probably go with costs about 18.75 a week for a full share. They actually aren't doing half shares this year or else we'd probably go with that, as it's just the two of us...

     

    Also, the one we'd likely go with does offer honey, eggs, they have a cider mill, and other materials for preserving your own produce that they allow the shareholders to use. That makes it much more tempting (at least for me!)

    LilySlim Weight loss tickers
    image
    Daisypath Vacation tickers
  • We pay about $375 for a half share farm pick-up that runs from mid-May (or June) through about the end of October. This includes melons and some berries, but no other fruit. We pick some of the stuff ourselves.

    Delivered shares cost more and they aren't delivered to your house, but to a pick up site once per week.

    Our CSA doesn't have eggs or honey, but we can get those at the farmer's market for about $3.50/dz for eggs. Not sure of the cost of honey. We have our own bees so it's been awhile since we bought any.

  • Ours is $25/box (we get them monthly), with delivery, for a small* box of veggies and fruit.  They don't currently offer add-ons, which was definitely a downside, but they are looking at adding eggs.

    *It is about half the size of an apple box. We don't go through produce very quickly, but we're trying to get better about it.

  • My vegetable CSA is $350 for 26 weeks and my meat CSA is $1,000 for a year or $500 for 6 half share.  Both CSAs allow us to get whatever we want.  We can pick up everything all at once or in small segments.  We can choose all of our produce and cuts of meat. Pick up is at the farmers market and at a resteraunt for meat during winter.
  • Most of the veggie CSAs here are $400-$25 for the summer (May-Oct) so about $18 a week.  $9 for a dozen eggs is outrageous.  We live in VHCOL area (D.C. suburbs) and we pay $5 a dozen for farm-fresh eggs.  I am super-happy to pay for quality local food, and even I feel like $5 a dozen is high.  I would never pay $9.
    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
  • ours is $600 for 24 weeks. it is a TON of food. we split with another couple. no eggs in it though. can buy eggs at the farm for I believe $4/dozen which is great. except the farm is a bit far from us. not super far, but too far to drive to for eggs. 
    Baby Birthday Ticker Ticker
Sign In or Register to comment.
Choose Another Board
Search Boards