What's Cooking?
Dear Community,

Our tech team has launched updates to The Nest today. As a result of these updates, members of the Nest Community will need to change their password in order to continue participating in the community. In addition, The Nest community member's avatars will be replaced with generic default avatars. If you wish to revert to your original avatar, you will need to re-upload it via The Nest.

If you have questions about this, please email help@theknot.com.

Thank you.

Note: This only affects The Nest's community members and will not affect members on The Bump or The Knot.

Poll: How much do you spend on groceries each week?

[Poll]
Warning No formatter is installed for the format bbhtml

Re: Poll: How much do you spend on groceries each week?

  • For hubby and I plus our two cats plus toiletries we spend about 90 bucks a week.
  • We're only 2 adults, but I clicked 50-75.  That's our average, sometimes over sometimes under.  We tend to have one large bill a month that might even be over 75, when we buy a bunch of meats in bulk for freezing, then weekly we're mostly buying fresh herbs and produce.  A week where we are using all frozen meats it might only be 30 bucks.  
    July 19, 2008

    My Food Blog

    image
  • I stock up on meats when they are on sale as well as BOGO things that I always use.  I'd say 3 weeks a month we spend around $100, then the last week I try to use up everything in the cupboard and freezer and spend around $75 that week.
    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
  • For just DH and I (don't buy anything for our dogs at the grocery store), not including toiletries or cleaning supplies (get those at Target) or alcohol or coffee (kcups online), usually about $80-125/week. That is usually 4-5 lunches for each of us and 4-5 dinners. And stuff for DH for breakfast.
    TTC #1 since June 2008 *SAIFW*

    TI, IUIs, IVF = c/ps and BFNs

  • $75/week for 2. We don't drink, so no alcohol. Doesn't include "Target runs" (toiletries, paper products, etc). DH gets lunch free at work and I eat out for lunch maybe 1x a week. We eat out for dinner 2x+ and maybe a lunch or a brunch on the weekends. So our whole food expenditure per week is quite a bit higher than our what our weekly grocery bill shows. 
  • I'm in Australia and groceries are definitely more expensive than in the US.  I spend between $50-75 a week for my husband and me.  I plan 3 vegetarian meals and 3 meals featuring meat (chicken, turkey or beef) a week, and we either have leftovers or go out for the seventh night.
    I don't mind being held to a higher standard; I mind being held to a lower one. (Sam Seaborn, The West Wing)
    Anniversary
  • I chose $75-100, depending on what we have planned--more meat heavy weeks are spendier. We also spend $60-75 at Sam's Club about once a month for paper goods, etc. We plan three meals a week with leftovers, and 1x eating out for the seventh night.
    image
  • maybe $25 on alcohol, we don't go out, so that's our entertainment, plus, we're just a couple of lushes..

    I'll buy meats on sale as well, have a bunch in freezer, I'll also freeze half of my meals sometimes (I made a bunch of beef stew theother day).

    I eat a ton of produce, dh eats a lot of convenience foods- lunch meat, hot dogs, ships ans dip, coke- these add up since they can't be generic!

     

    I want to start cutting more out. I want to get down the $50 a week.

  • We usually spend 80-100 per week depending on what is on sale, the $100 weeks would be stock up weeks, BOGO, and lots of meats.  That includes toiletries, but does not include Dinners Friday or saturday nights.  We usually go out one night, and order out the other one.  This covers lunches for the week, breakfasts for DH,dinners, and snacks.
  • just dh and i so no 3rd person to feed. honestly i dont really know. dh does all of our basic weekly shopping and then i go and buy any special meats, veggies etc.. that i might need for whatever i'm making that week. we also have a special situation though is that my dh is nypd and is only home 2-3 nights a week because of his schedule. on average i'd say about 100 or so though for his weekly trip. more depending on what special things i have to buy. also i buy the absolute best quality of anything that i can get my hands on which increases the price and we live in a high COL area.
    Friday, December 28 2012. The day I had emergency appendix surgery in Mexico and quit smoking. Proof that everything has a good side!! DH and I are happily child-free!! No due date or toddler tickers here!! my read shelf:
    Alison's book recommendations, favorite quotes, book clubs, book trivia, book lists (read shelf) 
  • Ours fluxuates so much. Did I buy it on base in U.S. dollars, or out on town in Bahraini Dinars? Certain meats are very expensive. Certain vegetables are very expensive. I could make our expense less, but I prefer to have the variety. Especially with produce since most of what is cheap is starchy and not green.

    You do not want to know what we pay for pork, good beef, any non-arabic cheese, cottage cheese, ricotta, mascapone, fresh green beans worth eating fresh, zucchini (actually haven't bought it since getting here), avocado, tomatoes, and so much more. Practically everything is an import so the price of produce depends on what country it came from balanced with how fast they have to move it. One day at the store the apples might be from India and at a decent price. Next day the apples might be from Africa and 3-4x as much as before. Next week the apples from India could be expensive and the ones from Africa be cheap.

    I buy local as much as possible (not easy and not much), try to buy what is in season for what region it came from, plan ahead, etc. Yet after all that - I pay whatever. Our bill fluxuates about $50 a week, easy.

    imageimage
  • I spend about $30/week during a coupon trip in which I stock up on both normal things we need and things I can get super cheap/free that we don't need right now but want to build the stock pile. Then we spend about another $30/week on random trips or recipe specific things. So $60/week total.
  • Lately, we've been averaging around $100.  I like to keep it closer to $75/week or less.  We got off track on menu planning and our freezer stock is very low, so that doesn't help.  I have the stuff to make quite a few things to stock the freezer, and just haven't.  Once I build that back up we can easily keep it closer to $75 because we'll do 1-2 meals from the freezer each week. 

  • it depends on how much money I carry with me, if I have the credit card and so on :))
    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
  • Good point! I really want to make comparisons with others and see how much I get to spend on groceries...

     

    Warning No formatter is installed for the format bbhtml
Sign In or Register to comment.
Choose Another Board
Search Boards